הפגישה הראשונה

אנשים שונים פונים לטיפול פסיכולוגי מתוך צרכים שונים ומסיבות שונות. יש מי שפונה בעקבות קשיים ביצירת קשרים משמעותיים עם אחרים, עם המשפחה הקרובה או עם חברים ובן/ת הזוג. יש מי שפונה בעקבות קושי לתפקד באופן משביע רצון בעבודה או בלימודים. יש מי שפונה בעקבות התחושה כי הוא או היא מתקיימים בעולם אך לא חיים בו כפי שהיו רוצים. אני מאמין שעזרה מקצועית וטיפול פסיכולוגי, יכולים לעזור בהתמודדות עם מצבים אלו. הפגישה הראשונה הינה הצעד הראשון לעבר מטרה זו.

על מה מדברים בפגישה הראשונה אצל הפסיכולוג?

הפגישה הראשונה בטיפול פסיכולוגי תעסוק לרוב באיסוף אינפורמציה מצד הפסיכולוג המטפל. לאחר היכרות קצרה והצגה עצמית, תעסוק הפגישה בסיבה העיקרית בגללה פנית לטיפול. כל זאת בכדי לנסות ולהעריך את הכוחות והקשיים שלך, ולהבין יחד את הצרכים המיידים שלך. הפגישות הבאות ישלימו את תמונת הרקע המשפחתי, החברתי, התעסוקתי ועוד.

בפגישות הבאות ננסה להבין יחד מה באמת קורה לך. הכוונה היא לא להתמקדות בכותרת כמו חרדה או דיכאון אלא לגורם הנפשי שיוצר את הקשיים מלכתחילה. ההבנה המשותפת בפגישות הראשונות היא חשובה, ולאורך הטיפול היא אף משתנה ומתפתחת במידה מסוימת, ולא מסתכמת באבחנה של סימפטומים בלבד. ההבנה מאפשרת לנו לקבוע יעדים ומטרות לטיפול.

לעתים אנשים מגיעים לטיפול מבלי לדעת בדיוק מה מביא אותם, הם יכולים לציין קווים כלליים כמו "אני מרגיש תקוע" או "אני חשה שמשהו חוסם אותי מלהגיע לאן שרוצה להגיע". הם יכולים לומר מהי התחושה אך מתקשים לגעת בגורם הספציפי שמקשה עליהם להתפתח. בטיפול הפסיכולוגי המטפל והמטופל מנסים לתת יחדיו מילים למה שמתרחש בחייו של המטופל, וכך למצוא גם דרך לפתרון ושינוי. אני מאמין כי ללא מטרה משותפת טיפול פסיכולוגי אינו אפקטיבי, וכי עלי כפסיכולוג לשאוף להבין יחד עם הפונה לטיפול מדוע אנו נפגשים. בפגישות הראשונות אני מזמין את הפונים אלי לחשוב ביחד על הגורם שמביא אותם לטיפול. אנו מנסים להבין ביחד את המהות של סיבת הפנייה לטיפול שנשארה חמקמקה עד עתה.

ייתכן ומהפגישה הראשונה תצא/י בתחושות מעורבות - הקלה, חשש, שלווה, חרדה, תקווה וייתכן אף שילוב שלהם. חוויות כאלה ואחרות מאפיינות לעתים את הטיפול הפסיכולוגי - זו חוויה לא רגילה, אשר לעתים מעוררת חשש אך גם מאפשרת הזדמנות לחקירה עצמית והתפתחות רגשית.

שיחת הטלפון הראשונה


0542117919 אשמח לקבל את פנייתכם. ניתן גם לשלוח SMS או להשאיר הודעה באתר. סודיות מובטחת.