טיפול בחרדה ובדיכאון

טיפול פסיכולוגי בחרדה

נשימות מהירות, שרירים מתוחים, דפיקות לב, ותחושה של אימה ופחד. בכל פעם שאנו מוצאים את עצמנו מול סיטואציות העלולות לפגוע ברווחתנו הנפשית או הפיזית אנו עלולים להגיב בפחד. בפעמים מסוימות אנו חווים תחושות שכאלה מבלי להבחין בגורם מסוים המעורר זאת, תחושה שמשהו לא טוב עלול לקרות בכל רגע. תחושה מבשרת רעות זו בה אנו חשים מאוימים על ידי גורם בלתי ברור מכונה לרוב חרדה, והיא דומה מבחינה פיזית לפחד.

כולנו חווים מידי פעם תחושות של פחד וחרדה, ולאמתו של דבר התחושות הללו לפעמים משרתות אותנו ומכינות אותן להתמודדות מול סיטואציה מאיימת המתקרבת לעברנו. הן לעתים מעוררות אותנו וגורמות לנו להתמיד מול קושי בעבודה, או אל מול מטלה לימודית קשה ומורכבת, בשל החשש שלנו מההשלכות של אי הצלחה. הן מאותתות לנו לפעמים שעלינו להתרחק מסכנה כמו ים סוער, ואפילו שלעתים עלינו להתייחס בצורה נעימה יותר לבן זוג או לחבר.

לרוע המזל, חלקנו סובלים מתחושות מתמשכות ומגבילות של פחד וחרדה. את/ה עלול/ה לחוות תחושות שכאלה פעמים רבות מידי, בתדירות גבוהה מידי, ואף מול גורמי לחץ מינימליים, לא ברורים ואף לעתים לא קיימים. כאשר החרדה יוצאת מידי שליטה היא עלולה לפגוע באופן מהותי באיכות חייך, במימוש הפוטנציאל שלך, ובהנאה שלך. היא עלול פגוע בך במישור התעסוקתי, בקשרים חברתיים, ולפגוע בביטחון ובדימוי העצמי. לעתים יתלווה לחרדה גם מצב רוח ירוד, שמקשה עוד יותר על היכולת להתמודד. למרות זאת, ברוב הפרעות החרדה ניתן לטפל ולאפשר התמודדות יעילה יותר וטובה יותר.

אם את/ה סובל/ת מהפרעת חרדה את/ה עלול/ה למצוא את עצמך עושה דברים שאכן מקלים על החרדה בטווח הקצר, אך דווקא מגבילים אותך יותר ויותר בטווח הארוך. טיפול פסיכולוגי מקצועי מנסה למנוע את הדפוס הזה, על ידי כך שהוא מאפשר למטופל/ת להבין מה גורם לחרדה ומה מניע אותה, ומספק אפשרות להתמודד בדרך יעילה יותר עם תחושות אלה.

טיפול פסיכולוגי בדיכאון

במהלך החיים אנו נתקלים פעמים רבות במושג "דיכאון". נראה שכולנו יודעים על מה מדובר כשמדברים על דיכאון, אך למען האמת הדיכאון יכול להתבטא במגוון דרכים, והתחושות עלולות להשתנות בין אדם לאדם, וגם בין תקופת דיכאון אחת לאחרת אצל אותו אדם. עבור אנשים מסוימים התחושה העיקרית שמלווה את הדיכאון היא עצבות או דכדוך, אך באחרים יקננו תחושות של חוסר תקווה, ייאוש, ופסימיות.
לעתים את/ה עלול לחוש שהדיכאון מפריע לך בתחומים מסוימים אך את/ה עדיין מצליח/ה לתפקד במישורים ההכרחיים כמו תעסוקה ומשפחה. יש מי שהתחושה מקשה עליו לתפקד אפילו במישורים הללו, ויש מי שתיפקוד/ה כלל לא ייפגע אך יקננו בו/ה תחושות של ריקנות, ניתוק, ריחוק, והיעדר הנאה ומוטיבציה.
התחושות הללו עלולות להופיע בפתאומיות ולעורר שינוי ניכר בחיים שלך. במקרים אחרים התחושות נבנות לאורך זמן, באופן הדרגתי ועם הזמן הופכות עוצמתיות יותר ויותר. יש מי שחווה את התחושות לאורך שנים באופן גלי אך מתון. קיימת גם האפשרות שהתחושות יופיעו בעקבות אירועי חיים קשים, או בתקופות בהן את/ה עלול/ה להיות תחת לחץ רב.

טיפול בדיכאון ברחובות

הדיכאון עלול להשפיע באופן ניכר על הבריאות הנפשית, הבריאות הגופנית, איכות החיים, יחסים בינאישיים קרובים, ואף בתחום העבודה. מחקרים רבים נעשו בתחום הטיפול בדיכאון מתוך רצון לפתח טיפולים פסיכולוגים ותרופתיים יעילים. לחלק מהפונים טיפול פסיכולוגי לבדו עשוי להועיל, ולאחרים שילוב של טיפול פסיכולוגי ותרופתי הוא הדרך הטובה ביותר. בתוך קשר פתוח וכנה נוכל יחד למצוא את הדרך והטיפול המתאימים לך.
אני מאמין כי הדרך והטיפול הנכונים לך תלויים מאוד בחוויה האישית שלך – בגורמים, ברצונות ובעדיפויות שלך. טיפול מאפשר הבנה, שינוי והקנייה מחודשת של כוחות בכדי לשקם את אותם תחומי חיים שנפגעו – יחסים בינאישיים, חיי חברה, משפחה וקריירה.

יצירת קשר, הגעה לקליניקה

ניתן לפנות בטלפון – בשיחה או בוואטסאפ – וכן להשאיר הודעה באתר בטופס למטה. סודיות מובטחת!