טיפול זוגי

מצוקה בקשר היא פעמים רבות חוויה מייאשת, מכעיסה, מדכאת ומכבידה. לעתים לתחושות הקשות אף מתווספת חוויה של בגידה בלתי נסבלת. כאשר אחד מבני הזוג נמצא במצוקה הוא עלול לחוש כי אין דרך חזרה, ואין אפשרות כלל לשקם את הקשר.

לפעמים תחושה זו מחוזקת על ידי מיתוסים הקשורים לאפקטיביות הנמוכה של טיפולי זוגיות. אולם במציאות אין הדבר כך. מחקרים רבים מראים כי טיפול זוגי יכול להוביל לשינויים חיוביים ומתמשכים בקשר. זהו אכן מסע לא קל, שדורש עבודה מרובה והתמודדות עם נושא מורכב, רגיש, ואף נפיץ. טיפול זוגי אינו נועד "להציל" את הזוגיות, אלא בשביל לאפשר לבני הזוג לבחון את הקשר ביניהם בסביבה מכילה, רגועה המקדמת אותם לא רק כבני זוג אלא אף כאנשים אינדיבידואלים.

לפני הכל הגעה לטיפול זוגי היא הכרה בכך שקיימים קשיים שונים בין בני הזוג, עליהם הם מתקשים להתגבר באופן עצמאי. הקשיים יכולים לכלול כעסים תכופים בין בני הזוג, חוסר תקשורת, התעלמות בין בני הזוג, חלוקי דעות בנושאי כספים, קשיים מול המשפחה אחד של השנייה ועוד.

בכדי להתמודד עם קשיים אלו הטיפול הזוגי פועל במספר מישורים. המישור הראשון הוא שינוי באופן בו בני הזוג בוחנים את הקשר ביניהם. כל עוד בני הזוג עסוקים בזריקת רפש אחד על השני הם לא מצליחים להבחין כיצד הם בעצמם מתדלקים שוב ושוב את הלהבות הגבוהות. לאורך הטיפול הפסיכולוגי בני הזוג מצליחים לרוב לאמץ נקודת מבט רחבה יותר על המתרחש ביניהם. הטיפול הפסיכולוגי מאפשר לבני הזוג לעצור לרגע את מחול ההאשמות, ולראות כיצד שני הצדדים משפיעים על הקשר, כל אחד בדרכו שלו. שינוי זה מאפשר לראות באופן שלם יותר את בן הזוג שלנו, ואת האינטראקציה שלנו אתו.

המישור השני בטיפול הפסיכולוגי הזוגי הוא העלאת המעורבות הרגשית והפחתת ההימנעות מביטוי רגשי. בני זוג שאינם מבטאים רגשות זה כלפי זה נמצאים בסיכון גבוה יותר – חוסר תקשורת מייצר ריחוק רגשי. טיפול פסיכולוגי זוגי מאפשר ומעודד את בני הזוג לחשוף מחשבות, רגשות ותחושות שעד כה חששו לחשוף בפני בן הזוג. באותו אופן, הטיפול מאשר לבני הזוג לבטא את הצרכים שלהם לקרבה וקשר באופן טוב יותר, כך שיהיו מובנים יותר לבן הזוג ויאפשרו לו הזדמנות טובה יותר להיענות לצרכים אלו. טיפול פסיכולוגי זוגי חותר לכך שבני הזוג יוכלו להיות כנים יותר אחד כלפי השני, מה שיוביל בסופו של תהליך לקרבה רבה יותר.

 

המישור השלישי בטיפול הזוגי הוא שיפור התקשורת בין בני הזוג. תקשורת טובה בין בני זוג מאפשרת אינטימיות רבה יותר. הטיפול הפסיכולוגי הזוגי מבקש לעזור לבני הזוג לתקשר באופן יעיל יותר אחד עם השני. הכוונה היא הן למנוע תקשורת פוגענית, אלימה או משפילה, והן לחזק תקשורת שהיא תומכת ומבינה, אשר באה לידי ביטוי לעתים במוכנות בני הזוג להקשיב אחד לשני בצורה אמפתית ותומכת. 

המישור הרביעי בטיפול הפסיכולוגי הוא קידום וחשיפת החוזקות שבקשר. טיפול פסיכולוגי טוב יאפשר לבני הזוג לגלות את נקודות החוזקה הקיימות בתוך הקשר שלהם. פעמים רבות בני זוג המגיעים לטיפול עסוקים בחיפוש אובססיבי ואינטנסיבי אחר הבעיות בתוך הקשר, מה שהופך אותם עיוורים למקומות בהם הזוגיות דווקא מתפקדת בצורה טובה. שימת לב לנקודות אלה יכולה להוביל להנאה רבה יותר מהקשר.

טיפול פסיכולוגי זוגי יכול בהחלט להוביל לשינוי משמעותי בקשר בין בני הזוג. אכן כל קשר בין שני בני אדם הוא ייחודי ושונה, וטומן בחובו אתגרים ייחודיים לו. אולם, שינוי נקודת מבט בנוגע לקשר ולתפקיד שלנו בתוכו, אימוץ עמדה מעורבת רגשית שלא נמנעת מביטוי של קושי או קירבה, תקשורת פתוחה וכנה יותר ושימת דגש גם על מה שכן עובד, כל אלה יחד מאפשרים צמיחה בתוך הקשר, והבנה טובה יותר של עצמנו, של בן הזוג שלנו, ושל המתרחש בינינו.

לקריאה נוספת על טיפול זוגי


0542117919 אשמח לקבל את פנייתכם. ניתן גם לשלוח SMS או להשאיר הודעה באתר. סודיות מובטחת.