לחץ, מחלה ופסיכולוגיה

קשר גוף ונפש

לחץ, מחלה והקשר לפסיכולוגיה

הקשר בין גוף לנפש הוא אחד התחומים המעניינים והמורכבים ביותר שנחקרים בעולם המדעי. בפוסט הנוכחי נעקוב אחרי סדרת ניסויים שנעשו בארה"ב וכונו "מחקרי ההצטננות (כשהכוונה היא לדלקות גרון ואף) בפיטסבורג". במשך למעלה מ-20 שנה בוצעו ניסויים רבים בהם נחשפו אנשים מרצונם החופשי לוירוס אשר עלול  לגרום לדלקות אף או גרון, בכדי לבדוק שני נושאים מרכזיים:

  1. האם לחץ פסיכולוגי מעלה את הסבירות לחלות במחלה דלקתית.
  2. האם יש הבדל בין גורמי לחץ שונים.

לחץ מנבא פגיעות להצטננות:

בכדי לבדוק האם לחץ מנבא רגישות להצטננות מילאו הנבדקים שאלונים הקשורים למידת הלחץ שהם חשים לאחרונה וכמות האירועים המלחיצים שחוו בחייהם. לאחר מכן הנבדקים נחשפו לוירוסים הגורמים להצטננות. לאחר מכן, ולמשך תקופה, המדדים הפיזיולוגיים שלהם נוטרו. הממצא המעניין היה שככל שאנשים היו יותר בלחץ, וככל שחוו יותר אירועי לחץ בחייהם, כך הסיכוי שלהם לחלות היה גבוה יותר! בנוסף, החוקרים מצאו שגם לאנשים שהיו נוגדנים ספציפיים לוירוסים היה סיכוי רב יותר לחלות ככל שמידת הלחץ שהם דיווחו עליה היה גבוה יותר.

לא כל גורם לחץ משפיע באותה מידה

במהלך המחקרים הבחינו החוקרים כי קיימים שני סוגים של אירועי לחץ המעלים עוד יותר את פגיעותנו לוירוסים. הראשון היה בעיות מתמשכות (מעבר לחודש) עם בני משפחה וחברים. הסוג השני היה בעיות הקשורות לעבודה (אבטלה, חוסר שביעות רצון משעות העבודה, חוסר שביעות רצון מהתפקיד בעבודה ועוד). עוד ממצא מעניין הקשור לכך היה שככל שהקשיים מתמשכים יותר כך עולה הפגיעות שלנו. מבחינתי, כפסיכולוג, הממצא מעיד כי טיפול פסיכולוגי הניתן בזמן יהיה יעיל יותר, ופנייה בזמן הינה משמעותית.

בקצרה – משברים בינאישיים משפיעים עד מאוד על הבריאות שלנו בגלל שלהם מהווים מקור ללחץ פסיכולוגי. פרידה, גירושין, אובדן, קשיים במערכות יחסים ובדידות עלולים לפגוע בבריאותנו הנפשית והגופנית. כמו כן, לעתים, אפילו בתור פסיכולוגים, אנו שוכחים את חשיבותה של הקריירה בחיינו ועד כמה לעבודה בחיינו השפעה על מצבנו הנפשי והבריאותי.

במידה ואתם זקוקים לפסיכולוג ברחובות תוכלו לפנות אלי בטלפון או בהשארת הודעה באתר.

יצירת קשר, הגעה לקליניקה

ניתן לפנות בטלפון – בשיחה או בוואטסאפ – וכן להשאיר הודעה באתר בטופס למטה. סודיות מובטחת!

איתן וייס, פסיכולוג ברחובות, קליניקה לשירותים פסיכולוגיים ברחובות.